Nove mjere Stožera civilne zaštite RH povodom održavanja misnih slavlja za Badnjak i Božić

Nove mjere Stožera civilne zaštite RH povodom održavanja misnih slavlja za Badnjak i Božić
 • Stožer moli podršku u osiguravanju pridržavanja mjera prilikom svetih misa, ako se tih mjera vjernici budu pridržavali, smanjuju rizik prijenosa bolesti tijekom misnog slavlja.
 • Trajanje svetih misa u božićno vrijeme, a osobito polnoćku, treba koliko je moguće skratiti, a povećati broj svetih misa te pomaknuti mise na Badnjak u ranije termine, da završe do 22 sata.
 • U crkvama maksimalni broj vjernika na misi ograničiti na način da se udovolje slijedeći uvjeti: broj vjernika koji mogu istovremeno biti u crkvi ovisi o unutarnjoj površini crkve na način da ne smije biti više od jednog vjernika na sedam (7) kvadratnih metara prostora predviđenog za vjernike. To znači da se broj vjernika u crkvi određuje na temelju kvadratnih metara prostora unutrašnjosti crkve (u površinu crkve se u ovom slučaju ne računa prostor oko oltara) te istovremeno treba osigurati dva metra razmaka u svim smjerovima između vjernika na misi.
 • Obavijest o najvećem dopuštenom broju vjernika na misi treba biti istaknuta na ulazu, a župljani trebaju voditi računa o tome da zaduže nekoga da kontrolira broj osoba koje ulaze.
 • Članovi istog kućanstva i obitelji koje zajedno dođu na misu, ne trebaju održavati međusoban razmak od dva metra, ali između jednog kućanstva/obitelji i drugog kućanstva/obitelji treba biti razmak od dva metra. Preporučujemo odrediti klupe koje su namijenjene vjernicima koji dolaze u grupama iz istog kućanstva/obitelji (npr. prvih par klupa).
 • Radi osiguravanja udaljenosti u anteroposteriornom smjeru, može se koristiti tek svaki drugi red klupa i treba označiti koje su klupe predviđene za vjernike a koje se ne mogu koristiti.
 • U redu za pričest treba održavati razmak od dva metra i smjer kretanja treba biti takav da se nakon pričesti ne vraća vjernik istim putem kojim je išao na pričest već da zaobiđe klupe i vrati se na svoje mjesto.
 • Cijelo vrijeme boravka u crkvi (osobito za vrijeme govora i pjevanja), vjernici trebaju nositi masku (osim u vrijeme pričesti).
 • Odustati od zbornog pjevanja, pjevanje jednostavnih napjeva koje će vjernici pjevati na svojim mjestima je moguće.
 • Pri ulasku u crkvu, potrebno je dezinficirati ruke.
 • Izbjegavati fizički dodir (rukovanje i ljubljenje) pri čestitanju Božića.

Prije mise i nakon mise pridržavati se ograničenja vezanih uz fizički kontakt s osobama koje nisu članovi kućanstva.